Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Thymonia na Thasos

Na południowym wschodzie, zaledwie 3 km od słynnej plaży i najlepiej zachowanych wykopalisk archeologicznych wyspy – Aliki, znajduje się wieża Thymonia.

 

Jest to największa i najlepiej zachowana okrągła wieża na wyspie, położona na niewielkim, wapiennym wzgórzu. Niestety, na miejscu nie ma żadnych tabliczek informacyjnych, trudno więc o dogłębną analizę miejsca. Nie ma też potwierdzenia przeprowadzonych badań archeologicznych.

Przyjmuje się, że wieża prawdopodobnie stanowiła punkt obserwacyjny w okresie archaicznym i wczesnego klasycyzmu na co wskazuje położenie w miejscu, z którego jest dobra widoczność nie tylko na równinę, ale także na morze.

 

Wprawdzie nie przeprowadzono tutaj badań wykopaliskowych i wieża w żaden sposób nie została odrestaurowana, to jednak znaleziono tutaj wiele elementów architektonicznych, jak chociażby trójkątne zwieńczenie, częściowo zawalonego dziś wejścia, czy przesunięcia bloków kamiennych celem stworzenia „okienka”. Niektóre źródła podają, że pobliskiej Schidia znaleźć można pozostałości podobnych budowli, choć nie zachowanych w tak dobrym stanie. Świadczyć to może o tym, iż w pobliżu było budowli więcej. Być może więc jest to pozostałość po jednym z gospodarstw wiejskich, których na Thasos odkopano niewiele. Istnienie osad z wieżami jest potwierdzone w w okresie archaicznym, na innych terenach.

 

Według innej hipotezy, wieża stanowiła punkt obserwacyjny związany z ochroną kamieniołomów i kopalń w pobliskiej Aliki.

Czy wieżę Thymonia warto odwiedzić?

Każdy, kto odwiedza pobliskie Aliki lub przejeżdża tędy – zdecydowanie tak. Można też przyjechać na Thymonia beach – uroczą, zatokową plażę i odwiedzić wieżę „przy okazji”.

Samochód należy pozostawić przy drodze. Niestety – dalej, około 500 m trzeba iść o własnych siłach. Warto mieć dobre buty, gdyż droga jest kamienista. Trudy wycieczki z całą pewnością zrekompensują piękne widoki na tutejszą plażę.

Wjechać do samego końca można tylko pod warunkiem posiadania dobrego samochodu terenowego ubezpieczeniem na podwozie.