Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Theologos w języku greckim oznacza "Słowo Boże"

 

Theologos na Thasos

to malownicza miejscowość położona w centralnej części wyspy. Malowniczo położona u podnóża góry, posiada dwie, równoległe do siebie główne ulice.

W okresie panowania osmańskiego (lata od 1455 do 1813) oraz egipskiego (lata od 1813 do 1902), Theologos było handlowym centrum wyspy oraz siedzibą rządu. Ta dziś malutka miejscowość liczyła wówczas około 2200 mieszkańców, co stanowiło największą liczebność na całej wyspie Thasos.

 

Znaczenie miasta potwierdza fakt, iż Metaxas Chatzigeorgis był pierwszym prezydentem Thassos podczas panowania egipskiego. Jego prezydentura trwała od 1813 r. do rewolucji greckiej w 1821 r. Kandydat na prezydenta zawsze był wodzem szlacheckiej rodziny Theologos, ówczesnej stolicy Thassos. W okresie panowania egipskiego Thassos cieszyło się znaczącymi przywilejami w porównaniu z resztą Grecji znajdującej się pod turecką okupacją. Mieszkańcy Thassos brali udział w rewolucji 1821 roku, na czele której stał prezydent wyspy Metaxas Chatzigeorgis.

 

Pod koniec XX w. rząd grecki, z uwagi na wyjątkową architekturę, uznał Theologos za osadę tradycyjną. Skutkowało to ogromnym utrudnieniem przy chęci odrestaurowania budowli. Wielu mieszkańców sprzedało domy obcokrajowcom i wyprowadziło się do innej części wyspy.

Nowi mieszkańcy, głównie Anglicy i Niemcy, utrzymując wymagania architektoniczne, przeobrazili budynki w piękne rezydencje, głównie pod wynajem.

Dziś miasteczko przyciąga klimatycznymi, kamiennymi domami oraz wodospadem, który znajduje się zaraz za zabudowaniami mieszkalnymi.

 

Co zobaczyć w Theologos

przede wszystkim pospacerować główną ulicą, chociaż w rzeczywistości są właściwie dwie do siebie równoległe i pozaglądać w krótkie, boczne uliczki. Kamienne domy, których jest tu bardo dużo, urzekną każdego, zarówno tych, którzy lubią ładne odrestaurowane z ogromem kwitnących kwiatów, jak i tych, którzy wolą tradycyjne, kryte łupkiem kamiennym.

 

Zaglądając w zakamarki, napotkać można dużą, dwukondygnacyjną, opuszczoną budowlę, z której pozostały jedynie mury.

 

Poza miastem znajduje się niewielki wodospad o nazwie Kefalogourna, z oczkiem wodnym wypełnionym wodą o pięknie turkusowym kolorze. Śpiew ptaków sprawia, że miejsce jest wyjątkowo klimatyczne.

W drodze do wodospadu warto zwrócić uwagę na dwa zabytki. Pierwszym z nich jest stara, opuszczona dziś olejarnia. Tablica informuje, że młyny napędzane były wodą doprowadzoną tutaj akweduktem z wodospadu. Idąc dróżką dalej, napotkać można krótki odcinek nieodrestaurowanego, wspomnianego  akweduktu. Tablica informacyjna wskazuje, że w Theologos istniały młyny tradycyjne, ale też tworzące olej oraz wosk pszczeli.