Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Powiązane linki

Starożytny dom – Ogród Hippokratesa na Kos

stworzony został w celu popularyzowania wiedzy o starożytnej filozofii greckiej oraz Hippokratesie, ojcu medycyny zrodzonego na Kos.

 

Julie Zafeiratou, pomysłodawczyni i założycielka fundacji, opracowała wiele projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i studentów z całego świata, dotyczących zdrowego trybu życia, ze szczególnym naciskiem na poznanie właściwości warzyw i ziół. W latach 2009 – 2025 stworzyła program zalesiania, sadząc z dziećmi ponad 5000 drzew i poddając recyklingowi tony zużytych materiałów. Występowała w wielu filmach dokumentalnych dotyczących Grecji i wyspy Kos.

 

„Starożytny Dom-Ogród Hipokratesa” jest repliką starożytnej osady greckiej z V w. p.n.e. ze szczególnym naciskiem na przekazanie greckiego stylu życia z czasów, gdy żył słynny medyk.

Zwiedzanie Ogrodu Hippokratesa

Replika domu mieszkalnego została zbudowana na wzór starożytnych domów z V wieku p.n.e.

Po przekroczeniu kamiennego muru, ukazuje się dziedziniec z posągiem Zeusa, jako opiekuna domu i ziemi. Symbolizował gościnność, z której do dziś Grecy są znani.

Budynek jest piętrowy, co w tamtych czasach nie było oczywiste. Na parterze, w pokoju głównym jest kominek który dawał „święty ogień” potrzebny do ogrzania, przygotowania jedzenia. Przy kominku toczyło się rodzinne życie i wspólne modlitwy. W łaźni jest wanna z siedziskiem, choć niektóre domy miały prysznice. Toaleta jest poza domem tak, jak to było w czasach starożytnych.

Na piętrze zagospodarowano pokój kobiet, w którym tkały ubrania na krośnie.

Tu swój pokój miały także dzieci. Pokój został wykorzystany na stworzenie małej biblioteczki o tematyce związanej z ekologicznymi problemami ziemi i potrzebie kształcenia w dzieciach obowiązku dbania o czystość globu.

 

Replika centrum filozoficznego przybliża zwyczaje mieszkańców starożytnej osady. Mężczyźni lubili spotykać się w męskim gronie i dyskutować na tematy filozoficzne.

Budynek w „Ogrodach Hippokratesa” wykorzystano na stworzenie czegoś w rodzaju centrum wiedzy o mitologii greckiej, historii Grecji i jej spuściźnie. Oprócz szeregu informacji o Hippokratesie znajduje się tutaj wystawa kopii narzędzi, którymi posługiwali się lekarze w czasach słynnego medyka.

Ciekawa jest tutaj mozaikowa podłogowa, będąca kopią znalezionej Eretrii, w jednym z domów z V w. p.n.e. Mozaiki podłogowe i ścienne freski były jednym z elementów świadczących o zamożności rodziny.

 

Zioła mają właściwości lecznicze, które doceniał Hippokrates. Wygospodarowany został ogród, w którym rosną zioła takie jak: rozmaryn, liście laurowe, mięta, bazylia, lawenda, oregano, tymianek, szałwia, dziurawiec, laudanum i wrzos, które można zakupić w sklepiku.

Przez ostatnie lata, wspólnie z dziećmi szkolnymi posadzono tutaj przeszło 5000 drzew cyprysowych. Rosną tu także jabłonie, brzoskwinie, granaty, palmy daktylowe i wiele innych.

 

Kamienny teatr w „Ogrodach Hippokratesa” jest niewielki, pomieścić może około 80 osób. Grecy w starożytności dostosowywali wielkość teatru do liczby mieszkańców. Często osiągały one ogromne rozmiary, aby zapewnić ludności obecność na przedstawieniach.

W tutejszym teatrze, zwanym „Tancerzem satyra” odbywają się przedstawienia i imprezy o tematyce związanej ze starożytną Grecją. Organizowane są tu wydarzenia kulturalne i seminaria dla dorosłych oraz ćwiczenia i tańce dla dzieci.

 

Zrekonstruowana Stoa Abatona* zwana też Enkoimeterion** przybliża sposób uzdrawiania podczas snu. W pobliżu tego pomieszczenia znajdowało się źródło wody. Pacjent aby wejść do świątyni boga, musiał najpierw zostać oczyszczony, czyli umyty. W sali inkubacji spędzał noc. Podczas snu ukazywał mu się bóg. Rano, kapłani świątyni Asklepiosa rozmawiali z pacjentem i za pomocą analizy snów znajdowali sposoby leczenia. Ta praktyka medyczna była stosowana w czasach Asklepiosa, boga medycyny.

Taki rodzaj uzdrawiania owiany był tajemnicą

 

* Abaton w starożytnej Grecji był sypialnią dla pacjentów oczekujących cudownego uzdrowienia podczas snu. Zwykle budowany był jako długa stoa, czyli wydłużona hala kolumnowa z pełną tylną ścianą.

 

** Enkoimeterion od słowa enkoimesis, czyli inkubacja

 

W muzeum Demeter, bogini zbiorów i rolnictwa, znajdują się narzędzia rolnicze znalezione m.in. na terenie „Ogrodów Hippokratesa”.

 

W świątyni Apolla, boga światła, muzyki, sztuki uzdrawiania, proroctw i łucznictwa odbywały się rytuały kultowe, często z wróżbami. Sanktuarium było obiektem zamkniętym z typową dla ówczesnych czasów architekturą. Wewnątrz stał posąg boga, któremu świątynia była poświęcona. W Ogrodach Hippokratesa” świątynia Apolla nie wpisuje się w ów kanon. Pięć kolumn ustawionych na okrągłym, kamiennym podeście stanowi symbol greckich sanktuariów.