informacje dotyczące:

  • położenia,

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia,

  • innych zabytków na Krecie

znajdziesz w kafelkach poniżej

Pałac w Knossos to obowiązkowy punkt każdego turysty

 

Około 6 km na południowy - wschód od stolicy wyspy Heraklion (Iraklion), leży niewielka miejscowość zamieszkana przez około 300 mieszkańców. Byłaby to więc spokojna wieś gdyby nie odkryte,  przez archeologia i antykwariusza Minosa Kalokairinosa, w 1978 roku, fragmenty ruin pałacu.

 

Już wtedy wiadomo było, że jest to miejsce niezwykłe. Kilka lat później  (w 1899 r.) dalszymi odkrywkami zajął się sir Arthur Evans (dyr Ashmolean  Museum w Oksfordzie).

 

Szybko też kupił teren wzgórza gdyż zdawał sobie sprawę, że dotychczasowe odkrycia to kropla w morzu tego, co jeszcze jest tu do odkrycia.

 

Nie mylił się. Szybko odsłonięto bowiem duży obszar pałacu z kultury minojskiej, tzn. z okresu 2 000 ÷ 1 400 r. p.n.e.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Historia Pałacu w Knossos

 

W wyniku szeroko zakrojonych prac wykopaliskowych stwierdzono, że pierwsze zasiedlenia sięgają 6.500 r. p.n.e., choć odkryte ruiny powstały około 2.000 r. p.n.e.

 

Stwierdzono także, że około 1.700 r. p.n.e. na Krecie było silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęła ogromna część ludności a większość budowli uległa zniszczeniu.

 

Przez około 100 lat ludzie bali się tu mieszkać. Dopiero około 1.600 r. p.n.e. zdecydowano się na odbudowę pałacu. Nowy był o wiele okazalszy, wielopoziomowy i bogato zdobiony.

 

Dostrzega się ogromny postęp w świadomości architektonicznej. 1.400 r. p.n.e. to czas kolejnych zmian. Wyspą zawładnęli Mykeńczycy, którzy pałac w Knossos dostosowali do swoich potrzeb. Nie władali jednak zbyt długo, gdyż już w 1.375 r. p.n.e. nastąpiła kolejna, wielka katastrofa. Nie wiadomo dokładnie jaka, być może było to trzęsienie ziemi, być może pożar, jednak ogromna część pałacu uległa zniszczeniu.

 

Co więcej, rok 1.200 p.n.e. to kolejna pamiętna data. Najeźdźcy zburzyli królestwo całkowicie, praktycznie równając je z ziemią. Burzliwe dzieje spowodowały, że nigdy więcej miejsce to nie osiągnęło świetności sprzed tysiąca lat. 

 

Obecnie Brytyjska Szkoła Archeologiczna zajmuje się badaniem terenu.

Powiązane linki

Więcej informacji znajdziesz w Przewodniku Zeusa

Znaczenie Pałacu w Knossos

 

Jedno jest pewne, pałac w Knossos to najświetniejszy pałac z okresu 2.000 ÷ 1.400 r. p.n.e., czyli okresu minojskiego. Na powierzchni 20.000 m² wybudowano ponad tysiąc pomieszczeń. Teren zamieszkiwało ponad 10.000 ludzi. Prace wykopaliskowe ukazały, że pałac był wielokrotnie przebudowywany i powiększany.

 

Zadziwia fakt, że mino około 600 lat świetności, budowla tworzy funkcjonalną całość. Nie znaleziono żadnych pozostałości murów obronnych. 

 

Kompleks pałacowy był wielopoziomowy, co świadczy o wysoko rozwiniętej wiedzy konstrukcyjnej. Dolne pomieszczenia to przede wszystkim małe izby służące na magazyny, pomieszczenia gospodarcze i produkcyjne. Tu też prawdopodobnie był legendarny labirynt.  Kolejne kondygnacje przedzielone były płaskimi stropami, opartymi na ścianach i kolumnach. W centralnej części znajdował się rozległy dziedziniec, wokół którego rozlokowane były pomieszczenia reprezentacyjne i kultowe, a także sala tronowa. Posadzki wyłożone były kamieniem, ściany pomalowane wesołymi freskami. Oświetlenie pochodziło ze studni świetlnych. Odkryto tu liczne zabytki; figurki, naczynia, gliptykę oraz tablice z pismem linearnym A i B. Wokół pałacu znajdowały się wille z ogrodami zamożnych mieszkańców, oraz domy o zwartej zabudowie dla biedniejszych. W niewielkiej odległości odkryto grobowce z okresu 1.750 ÷ 1.450 r. p.n.e.

 

Kompleks zwiedza się stąpając po drewnianych kładkach. Świadczy to o tym, że nie wszystko jest dostępne i że cały czas przeprowadza się tu prace odkrywkowe.

 

Spacerując po wykopaliskach warto przyjrzeć się licznym tablicom informacyjnym. Kolory, które napotykamy przy zwiedzaniu, to rekonstrukcja widziana oczami Evansa.

 

Wielu krytykuje to rozwiązanie, choć większość przyznaje, że nadane kolory  przybliżają wyobrażenie o epoce.

Mitologia a Pałac w Knossos

Minos, syn Zeusa, Króla Olimpu, był królem Knossos i mieszkał w ogromnym pałacu. Dobrym był człowiekiem i władcą. Niestety, życie przysporzyło mu wiele cierpień. Żona Pasifae, zdradziła go z bykiem. Wydaje się nam to odrażające. Jednak w tamtych czasach znana była rozwiązłość. Związki małżeńskie zakładano między członkami najbliższych rodzin, a seks ze zwierzętami także był czymś dopuszczalnym. W każdym bądź razie, jako owoc zdrady narodził się pół człowiek, pół byk.

 

Król Minos, w złości nazwał dziwnego stwora Minotaurem i umieścił w labiryncie zaprojektowanym i wybudowanym przez słynnego i cenionego architekta, Dedala. Zdrada żony to nie koniec porażek króla. Bardzo dużą popularnością cieszyły się ateńskie zawody poskramiania byków. W trakcie jednych z nich zginął, dosłownie rozszarpany na strzępy, syn Minosa. W szale rozpaczy i ogromnej złości, władca nakazał by co dziewięć lat, przysyłano siedem dziewcząt i siedmiu chłopców do labiryntu Minosowi na pożarcie.

 

Jednym ze statków przyjechał waleczny Tezeusz, syn króla Egeusza, z pobliskiego płw. Sounion. Faktycznie zdołał pokonać Minotaura, a dzięki nici Ariadny nie zgubił się w labiryncie. Król znów poczuł się oszukany i zdradzony przez los. W akcie zemsty kazał wrzucić do labiryntu Dedala z synem Ikarem.

 

Jak widać, powietrze w Knossos przepełnione jest mitologią. Opowiadanie znane jest szkoły. Nie można więc przyjechać na Kretę i nie odwiedzić pałacu w Knossos. Nawet gdy w sezonie są tu tłumy turystów a wysoka temperatura i palące słońce bardzo męczą, jest to obowiązkowy punkt.