jest stolicą czwartej prefektury na wyspie, po Heraklionie, Hani i Retimno. Obejmuje teren najmniej turystyczny, dzięki czemu też wciąż jeszcze troszkę dziewiczy.
Samo miasto jest, w okresie turystycznym, chętnie odwiedzane. Jednym z powodów jest bliskość słynnej Spinalogi, zwanej wyspą trędowatych. Trudno bowiem nie zatrzymać się przejeżdżając obok.
Największą atrakcją miasta jest jezioro z jednej strony położone przy stromej skale, z przeciwległej strony połączone z morzem. Ogrom zieleni i klimatycznych tawern zachęca nie tylko do spacerowania ale i zatrzymania się na małe co nie co. Jezioro Voulismeni do niedawna było słodkowodne, jednak pod koniec XIX w. zostało połączone z morzem co sprawiło, że wody wymieszały się.
Agios Nikolaos ma długą historię. Znaleziono tu dowody cywilizacji sięgające aż 2000 r. p.n.e. Mieszkańcy pobliskiego Lato, w której znajdują się rozległe wykopaliska archeologiczne, chcąc mieć dostęp do wody, zeszli z wysoko położonych terenów i tutaj się osiedlili.
Wenecjanie, okupując wyspę, postawili na najwyższym wzniesieniu miasta, twierdzę Mirabello, co oznacza „piękny widok”. Faktycznie roztaczała się z niej piękna panorama. Forteca miała chronić port przed najeźdźcą.
Pod okupacją turecką miasto było niezamieszkałe. Dopiero pod koniec ich panowania, zaczęła na nowo napływać ludność. Nazwali osadę Agios Nikolaos od małego kościółka znajdującego się przy porcie.
Otwarte w 1969 r. posiada w swoich zbiorach znaleziska ze wschodniej części Krety. Prezentowane są tu eksponaty od neolitu do końca okresu grecko-rzymskiego, poukładane chronologicznie w pięciu salach.
Do muzeum warto przyjść po zwiedzaniu pobliskich wykopalisk archeologicznych. Znajdują się tu bowiem nie tylko eksponaty, ale też szczegółowe opisy pałaców minojskich w Malii i Zakros, czy starożytnej metropolii w Lato.