Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

 

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

linki powiązane ze stroną:

pagadaj z wielbłądem

ceny na Lanzarote

ciekawe miejsca

sylwester na Lanzarote

przewodnik po Lanzarote

samochodem po Lanzarote

mapa Lanzarote

hiszpańskie przeboje

Przewodnik po Lanzarotte, wyspie palm i  białych domów

 

Lanzarotte całkowicie odmienił architekt Manrique, który tu się urodził i po zdobyciu wykształcenia i praktyki architekta, powrócił, by stworzyć wyspę taką, w której nie sposób się nie zakochać. Długo zabiegał i walczył wszelkimi sposobami; urzędniczymi i siłowymi, o to, by zaprzestać budowania wielkich budowli.  Bywało, że gdy na teren budowy wjeżdżały wielkie buldożery, które miały wykonać wykop pod fundamenty dla wielkich hoteli, kładł się na ziemi, by własnym ciałem nie dopuścić do budowy. Po kilku latach walki z władzami, powstała ustawa która nakazuje budowę budynków niskich.

Dziś Lanzarotte to małe, białe budynki z zielonymi lub niebieskimi okiennicami, ogrom roślinności, szczególnie palm i wszelakich, pięknie kwitnących kaktusów i oczywiście czarnej ziemi. Klimat sprzyja wypoczynkom przez cały rok. Wprawdzie bywają zimy cieplejsze i chłodniejsze (nie zimne), gdyż wyspa statystycznie jest ciut chłodniejsza od Teneryfy, to jednak zawsze można liczyć na dużo słońca i kąpiel w ciepłym oceanie.

Czy Lanzarotte to wciąż planeta Ziemia?

 

Wyspa jest szczególna i pełna kontrastów, oczywiście wulkaniczna, jednak stwierdzenie to jest dla Lanzarotte zbyt ogólnikowe. W 1970 r. rozpętało się tu bowiem istne piekło. Na ogromnym obszarze powstały stożki z których tryskały otwarte płomienie ognia. Trwało to prawie trzy tygodnie. Lawa pożerała całe wioski. Przez kolejnych pięć lat mieszkańcy żyli wśród grzmotów, trzęsień ziemi, błysków ognia. Większość mieszkańców uciekła na pobliską Gran Canarię, 8 wiosek zostało całkowicie pogrzebanych.  Epicentrum wybuchów wulkanicznych było na obszarze dzisiejszego Parku Timanfaya. Miejsce bardzo charakterystyczne dla wyspy i oddające jej charakter, ale tylko w połowie. Lanzarotte z czarną ziemią, miejscami przybierającą kolor czerwony, gdzie indziej znów zastygłej lawy, byłaby mało komfortowym kolorem dla wypoczywających turystów.

Czy Lanzarotte to wciąż planeta Ziemia?

 

Wyspa jest szczególna i pełna kontrastów, oczywiście wulkaniczna, jednak stwierdzenie to jest dla Lanzarotte zbyt ogólnikowe. W 1970 r. rozpętało się tu bowiem istne piekło. Na ogromnym obszarze powstały stożki z których tryskały otwarte płomienie ognia. Trwało to prawie trzy tygodnie. Lawa pożerała całe wioski. Przez kolejnych pięć lat mieszkańcy żyli wśród grzmotów, trzęsień ziemi, błysków ognia. Większość mieszkańców uciekła na pobliską Gran Canarię, 8 wiosek zostało całkowicie pogrzebanych.  Epicentrum wybuchów wulkanicznych było na obszarze dzisiejszego Parku Timanfaya. Miejsce bardzo charakterystyczne dla wyspy i oddające jej charakter, ale tylko w połowie.

Lanzarotte z czarną ziemią, miejscami przybierającą kolor czerwony, gdzie indziej znów zastygłej lawy, byłaby mało komfortowym kolorem dla wypoczywających turystów.