Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

 

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Cueva de los Verdes

 

powstała na skutek szybkiego stygnięcia lawy płynącej z wulkanu la Corona. Tunel był schronieniem w XVI i XVIII w. przed piratami z Afryki. Od XIX w. miejsce to jest celem naukowców i podróżników, którzy bardzo zachwycili się miejscem. Jaskinia jest o tyle ciekawa, że spory jej kawałek, gdyż ok. 1,5 km, leży 50 m poniżej lustra wody. Rozróżniać tu można różne minerały a ściany mają odcienie od bieli, przez czerwień i żółć aż do czerni. Osobą, która "stworzyła" dzisiejszy tunel to Jesus Soto. Jako młody, 20-letni człowiek, przyjechał z Fuertaventury na Lanzarotte i... zachwycił się wyspą. Stworzył tu firmę oświetleniową, a gdy w 1965 r został dyrektorem jaskini, wykorzystał swoją wiedzę i zaprojektował takie oświetlenie, by światła i cienie podkreśliły ukryte tu skarby.

W trakcie spaceru po tunelu, odwiedzić można salę koncertową, która usytuowana jest w najniżej położonym miejscu. Akustyka jest niezwykła, praktycznie całkowicie bez echa. Odbywają się tu koncerty ze sławami światowej klasy. Na końcu tunelu natomiast jest niezwykłe miejsce, które zadziwia każdego turystę. Zatrzymała się tu bowiem woda, która dzięki odpowiedniemu oświetleniu jest niezauważalna. Dopiero rzucony do niej kamień burzy obraz, jak się okazuje bardzo mylny dla naszych oczu. Miejsce to z całą pewnością warte jest odwiedzin.

 

położenie: 

patrz mapa Lanzarote w kafelce u dołu strony

 

godziny otwarcia:

15.VII. ÷ 15.IX.    -> 10:00   ÷ 18:00 - ostatnie wejście o godz. 17:00

16.IX.   ÷ 14.VII.  -> 10:00 ÷ 17:00 - ostatnie wejście o godz. 16:00

 

ceny biletów:

dorośli 10,- € 

dzieci    5,- € - wiek 7 ÷ 12 lat, młodsze wchodzą za darmo

po godz. 15:00 dostepny jest rabat 20%


 


linki powiązane ze stroną:

ciekawe miejsca

sylwester na Lanzarote

przewodnik po Lanzarote

samochodem po Lanzarote

mapa Lanzarote

hiszpańskie przeboje

Jameos del Aqua

 

to dalsza droga lawy La Corona. Częściowo zastygała, a częściowo płynęła głęboko w ziemi. Powstał miejscami otwarty tunel, którego przykładem jest Jameos del Aqua. Ma on 20 m szerokości i tyle samo wysokości. W jego centralnej części jest zbiornik ze słoną wodą. Nie wiadomo jak doszło do zatrzymania się tutaj wody oceanicznej. Natomiast o wiele większą zagadkę stanowią raki, które zadomowiły się w tej wodzie i żywią się algami. Ciekawe jest to, że w naturalnym środowisku żyją one na głębokości 3000 m pod jej powierzchnią!

Powyżej jaskini znajduje się zaprojektowana przez Cesara Manrique dolina. Na tle czarnej zastygłej lawy, biały basen otoczony dużą ilością zieleni, m.in. palm, drzew figowych, krzaków hibiskusa, kaktusów, czy innych kwitnących roślin, zachęca by usiąść na jednej z licznych tu ławeczek. Miejsce naprawdę urzeka.

 

położenie: 

patrz mapa Lanzarote w kafelce u dołu strony

 

godziny otwarcia:   10:00 ÷ 18:30 

we wtorki i soboty  10:00 ÷ 00:30 

 

ceny biletów:

dorośli 9,50 € - 20% zniżki dla gości po godz. 15:00

dzieci  4,75 € - 20% zniżki dla gości po godz. 15:00

Zwiedzanie tunelu La Corona

 

współrzędne parkingu do nawigacji:  

 

Cueva de los Verdes

29.16063, -13.43823

 

Jameos del Aqua

29.15792, -13.43242

 

położenie - patrz mapka Lanzarote w kafelce poniżej

Wulkan La Corona na Lanzarote

 

Wyspa Lanzarotte to przede wszystkim wulkany lub ewentualnie pozostałości po nich. Dzięki  Cesarowi Manrique, na czarnej ziemi stworzono niepowtarzalną architekturę. Ogrom zieleni i małych białych domków urzeka wszystkich. Wspomniany architekt stworzył tu jednak o wiele więcej. Potrafił wykorzystać dzieła natury, by stworzyć dzieła tłumnie odwiedzane przez cały rok. Przykładem jest góra La Corona. Nie jest  wysokim wzniesieniem gdyż  sięga zaledwie 609 m n.p.m.  Jednak  lawa, która  powstała podczas  wybuchu w nieznanym  dokładnie  czasie,  przyjmuje  się  że między 3000 a 1000 r. p.n.e.,  płynąć do oceanu,  wydrążyła tunel,  który pozostawił po sobie dwa bardzo ciekawe dwa miejsca:

  1. Cueva de los Verdes - miejsce tak specyficzne dla Lanzarotte i tak niesamowite, że nie można jej pominąć,

  2. Jameos del Aqua - najsłynniejszy mieszkaniec Lanzarotte, cesar Manriques "wykorzystał" powstały tunel by stworzyć malownicze miejsce, szczególnie dla tych z artystyczną duszą.