Muzeum Archeologiczne w Samos

W dwóch pawilonach zgromadzono tu wiele ciekawych eksponatów. Przy wejściu witają piękne ceramiczne posągi. Dalej podziwiać można narzędzia, ceramikę, nagrobki i sarkofagi. Szczególne znaczenie w czasach archaicznych miał kult bogów. Odnalezione na wyspie przedmioty kultu wykonane są z brązu i ceramiki. Zadziwiać może kunszt i dokładność ich wykonania. Muzeum nawiązuje do wspaniałej świątyni Hery w Heraion. Dumą muzeum jest potężny Kouros z 580 r. p.n.e. Odnaleziony na terenie świątyni Hery, przedstawia młodego mężczyznę, prawdopodobnie Apollina. Ponieważ posąg jest bardzo duży, mierzy 5,5 m, wybudowano mu specjalne pomieszczenie. Zadziwiać może styl do złudzenia przypominający sztukę egipską. W tamtych czasach Grecja była pod ogromnym wpływem wysoko rozwiniętego kraju nad Nilem. 

Co zobaczyć w Samos

Wzdłuż nabrzeża ciągnie się bardzo sympatyczny bulwar, warty spacerów. Przyjemnie jest zagubić się w gąszczu krzyżujących się uliczek pełnych barów i sklepików. Niestety, otwarte są do 11:00 by później znów były otwarte późnym popołudniem. Często zamykane dobrze po północy. Kupić tu można dosłownie wszystko. W centralnej części znajduje się plac z lwem i jedną z niewielu palm na wyspie. Na południe od nabrzeża, idąc w górę, znajduje się stara dzielnica miasta, Ano Vathi. Jest tu sieć wąskich, bardzo klimatycznych uliczek.

Muzeum wina w Samos

Samos od czasów starożytnych słynie z wyrobu win. Okazuje się, że wyspa stworzyła dogodne warunki do uprawy słodkich winogron, zwanych Moschato Aspro lub moschoudi. Z ich białych ziaren produkuje się wino muskat.

Muzeum otwarto w 2005r., można tu zapoznać sie z tajnikami wyrobu wina. Można też degustować do woli i zakupić trunek. Właściwie jest to obowiązek, gdyż tutejsze wino eksportowane jest na cały świat. Nigdzie nie jest sprzedawane w tak dobrej cenie jak tu. A smak wina Samos jest niepowtarzalny.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!