W 2010 r. Muzeum zdobyło nową siedzibę, w samym centrum miasta. Wystawa obejmuje, poukładane chronologicznie i tematycznie różne aspekty życia tutejszych przodków. Od okresu neolitu, a więc czwartego tysiąclecia p.n.e. do czasów późnej starożytności, a więc VII w. n.e.
W sumie około 3.000 pozycji. Wśród eksponatów znajdują się:
- posąg ojca Polikatesa z 540 r. p.n.e., który został poświęcony Herze jako podziękowanie za bogactwo,
- marmurowy sarkofag świątynny z VI w. p.n.e.,
- popiersia cesarzy rzymskich; Augusta i Klaudiusza.
Lykourgos Logothetis to bohater wyspy. Postawił 400 metrowy mur z wieżami i zamkiem do obrony przed Turkami. Do jego budowy wykorzystano pozostałości starożytne. Zamek był siedzibą rewolucji, w czasie powstania odegrał szczególną rolę. Powstańcowi przypisuje się wypędzenie najeźdźcy 6.VIII.1824 r., w dniu Przemienienia Pańskiego.
Na pamiątkę i w ramach wdzięczności postawiono tu kościół Metamorfosis, czyli Przemienienia Pańskiego. A bohater ma swój pomnik na placu przed świątynią. Rozpościera się stąd ładny widok na morze i pobliskie lotnisko. Zawsze ktoś stoi tu i wyczekuje samolotu by móc go sfilmować. Przed kościołem zachowały się pozostałości kościoła wczesnochrześcijańskiego.
Wprawdzie tego nie widać, ale trzeba mieć świadomość, że współczesne miasto stoi na ruinach starożytnego. Pythagorion to urokliwe miasto portowe. Falochron, zbudowany z surowych bloków skalnych, sięga czasów Polikratesa, a więc VI w. p.n.e. Jest największym portem z czasów starożytnych w basenie morza śródziemnego! Współczesny zbudowany jest na antycznym. Port przyciąga mnóstwo jachtów i stateczków. Jest to miejsce dobrze znane turystom. Wokół brzegu są bary, tawerny i sklepiki z pamiątkami. Tu urodził się słynny matematyk, Pitagoras. Miasto postawiło mu pomnik, który tworzy trójkąt prostokątny. Nawiązuje w ten sposób do twierdzenia, dzięki któremu filozof zdobył sławę trwającą do dziś.