Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Muzeum archeologiczne w Thasos

miejsce oznaczone jest na mapie Thasos w kafelce u doły strony

wiśniowym numerem 24

 

Pierwsze powstało prawdopodobnie już w 1911 r., gdy Francuska Szkoła Archeologii rozpoczęła prace wykopaliskowe na Thasos; na agorze czy akropolu, ale też innych częściach wyspy, jak chociażby lubianej przez turystów - Aliki. Bardzo szybko odnaleziono wiele eksponatów, których z czasem szybko przybywało. Składano je wówczas na parterze miejscowej szkoły podstawowej. I, chociaż zaczęto przystosowywać przestrzeń do potrzeb muzealnych, rozglądano się już za czymś nowym.

 

Z uwagi na odkrycie dużej przestrzeni Starożytnej Agory, naturalnym stało się postawienie budynku muzealnego w jej sąsiedztwie. Prace rozpoczęto w 1931 roku, by cztery lata później oddać pierwsze skrzydło prawdziwego Muzeum Archeologicznego.

Dalsze badania i gromadzenie kolejnych materiałów stworzyło potrzebę rozbudowy. W 1989 r. rozpoczęto prace związane z powiększeniem działki, a w 1999 r. oddano tzw. nowe skrzydło muzeum.

 

Obecne muzeum zajmuje 1 400 m² powierzchni i wystawia około 1700 znalezisk. Oprócz części ekspozycyjnej, zawiera pomieszczenia do magazynowania, nauki, laboratoria i biura.

 

Dzisiejsze muzeum archeologiczne w Thasos służy nie tylko wyeksponowaniu znalezisk z całej wyspy, ale też przekazaniu ogromnej ilości wiedzy. 16 sal poukładanych tematycznie, z których każda posiada tablice z tłem historycznym artefaktów.

 

Ciekawe artefakty w Muzeum Archeologicznym Thasos

 

Już w samym wejściu, w hali 1 uwagę przykuwa ogromny kouros z VI w. p.n.e., o wysokości 3,5 m. Znaleziony został na Akropolu, w ruinach świątyni Apolla oznaczonej na mapie wiśniowym numerem 11. Odkryto go w 1911 r., gdy Francuska Szkoła Archeologii prowadziła prace wykopaliskowe na Akropolu. Niestety, w większości to rekonstrukcja, gdyż jego części stanowiły w różnych okresach materiał budowlany.

Ciekawe są podróże posągu po jego odnalezieniu. Skradziony podczas I wojny światowej, stanowił tło prywatnych ekspozycji w Europie. W 1955 r. został zakupiony przez muzeum w Stanach Zjednoczonych. Po wielu latach wysiłku i walki, został zwrócony Grecji w sierpniu 2006 r. Trafił wówczas do Muzeum Narodowego w Atenach. Na Thasos "powrócił" 25 czerwca 2007 roku.

Dzisiejsze muzea archeologiczne to nie jest zlepek przykładowo poukładanych eksponatów. Jest to źródło ogromnej wiedzy, której trudno szukać w przewodnikach.

 

Sale poukładane są chronologicznie, począwszy od powstania wyspy. Okazuje się, że Thasos wcześniej było częścią dzisiejszego Keramoti. Pod koniec epoki lodowcowej, około 10 000 lat p.n.e., w wyniku topnienia lodowca, podniósł się stan morza, co skutkowało tym, że część lądu została przykryta wodą. Tak powstała wyspa Thasos.

 

Pierwsze sale przedstawiają życie najwcześniejszych osadników. Z tego okresu pozostały narzędzia kamienne i z kości odnalezione na terenie dzisiejszej Limenarii. Z czasem, w miarę rozwoju cywilizacji, powstała ceramika, biżuteria i narzędzia z brązu. Z epoki  brązu i żelaza muzeum posiada przedmioty znalezione z dzisiejszego Thasos (stolicy wyspy), Skala i Theologos. Ekspozycję wzbogacają wierne przedstawienia domu i kamiennego grobowca rodzinnego.

 

Dużo miejsca poświęcono okresowi starożytnej Grecji, począwszy od około VII w. p.n.e., gdy zaczęto korzystać z handlu zagranicznego. Właśnie wtedy kultura religijna i architektoniczna mieszkańców wyspy zaczęła ujednolicać się z pozostałą częścią wysp morza śródziemnego.

 

Bardzo ważnym miejscem była Ancient Agora w dzisiejszym Limenas. Duży, czworoboczny dziedziniec otoczony budynkami i portykami był miejscem dla siedziby politycznych, sądowych i administracyjnych władz - tak, już w V w. p.n.e. Polis, czyli miasto-państwo, miało władze, administrację i sąd. Na Agorze były też sklepy, magazyny, a także sanktuaria, ołtarze i pomniki ku czci bogów i ważnych obywateli. I, chociaż agora może dzisiaj wydawać się nieciekawa gdyż nie jest zrekonstruowana i słynna jak chociażby Akropol w Atenach, warto pospacerować po zabytkach tym bardziej, że Agory najczęściej nie posiadają barierek - wszędzie można wejść.

 

Bazylika wczesnochrześcijańska, której ruiny w Limenas są dziś najczęściej niezauważane przy zwiedzaniu, zadziwiają kunsztem architektonicznym i konstruktorskim. Ta trójnawowa budowla w kształcie krzyża, była bogato zdobiona tutejszym marmurem.

 

Muzeum dużo miejsca poświęciło murom obronnym starożytnego Thasos.

Przykładowo, pod koniec IV w. p.n.e., bogaty obywatel ufundował odbudowę ważnej bramy, która była połączona z jedną z najważniejszych dróg. Do zewnętrznej strony bramy dobudowano imponującą wieżę z płaskorzeźbą przedstawiającą Zeusa i Herę siedzących na tronie - dziś stanowi punkt rozpoznawczy jednej z najważniejszych starożytnych bram miasta Thasos.