Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Powiązane linki

Meczety na Kos

W stolicy wyspy znajdują się dwa meczety z XVIII wieku. Oba są zamknięte obecnie zamknięte.

Meczet Defterdara Ibrahima Paszy

położony jest w samym sercu starego miasta. Łącznie z Muzeum Archeologicznym i budynkiem miejskiego targu z czasów weneckich stoi przy Eleftherias Central Square.

Zbudowany został w XVIII w. podczas okupacji osmańskiej. Według niektórych informacji, wcześniej był to prawosławny kościół św. Paraskewi. Nazwę zawdzięcza Ibrahimowi Efendiemu, ówczesnemu ministrowi finansów Imperium Osmańskiego.

Dwupiętrowy budynek jest prosty w swojej strukturze. Zbudowany z ciosanych kamieni, większych na parterze, mniejszych na piętrze ma niewiele elementów zdobniczych.

Z minaretu, czyli wieży służącej do nawoływania wiernych, do dziś pozostała niewielka, dolna część. Fontanna, w której zgodnie z muzułmańskimi obrządkami, wierny musi się obmyć przed wejściem do świątyni, również jest zniszczona. Po sklepieniu wspartym na sześciu łukach i niskich kolumnach, nie ma nawet wspomnienia.

 

Meczet kilka razy był poważnie uszkadzany przez wielkie trzęsienia ziemi, które nawiedziły Kos w latach 1926 i 1933. Włosi, którzy wówczas sprawowali władzę na wyspie, przeprowadzili szeroko zakrojone prace renowacyjne. Odrestaurowali zniszczoną, górną części minaretu.

Silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Kos w lipcu 2017 roku, poważnie uszkodziło budynek, fontannę. Natomiast minaret uległ całkowitemu zniszczeniu.

Od kilku lat trwają prace restauracyjne.

Meczet Gazi Hassa Pasza

znajduje się tuż przy Platanie Hippokratesa.

Dwukondygnacyjny budynek ma prosty kształt sześcianu o wymiarach 23×17 m. Do budowy wykorzystano marmur pochodzący z ruin dwóch innych świątyń chrześcijańskich. Budynek przykryty jest cztero-spadzistym dachem pokrytym dachówką. Chociaż od wielu lat jest zamknięty i popada w coraz większą ruinę, posiada zdobienia, których trudno dostrzec w meczecie Defterdara. Duże okna zakończone są marmurowymi łukami w dwóch kolorach. Zewnętrze wejście do głównej sali modlitewnej położonej na piętrze jest ciekawie zdobione.

Podczas trzęsienia ziemi w lipcu 2017 r. praktycznie całkowitemu uszkodzeniu uległa czternastoboczna fontanna. Niegdyś elegancka, przykryta była kopułą podtrzymywaną przez siedem łuków i kolumn. Pozostawione elementy świadczą, że budulcem były elementy z obiektów starożytnych.

Mimo trzęsień ziemi zachował się wysoki minaret.

Grób Osmana Paszy

Przed wejściem skwer z Platanem Hippokratesa od strony portu, znajduje się opuszczony i zaniedbany osmański grób. Tabliczka obok informuje, że w tym miejscu pochowany został Hadji Osman Pasza.