Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Thasos to niewielka wyspa,

bo zakwalifikowana na 12 miejsce pod względem wielkości. Nie przeszkadza jej to w przyjmowaniu co roku ogromnej ilości zachwyconych turystów. Wyspa bowiem jako najdalej wysunięta na północ, cieszy się ogromną ilością zieleni i kwitnących kwiatów przez cały rok.  Krajobrazy są tu przepiękne, a ogromne podłoża marmuru w połączeniu ze słońcem sprawiają, że morze wydaje się tu wyjątkowo mocno turkusowe a plaże bielsze niż gdziekolwiek indziej.

 

Thasos zamieszkiwana była już w okresie paleolitu, czyli miliony lat p.n.e., jednak więcej informacji można znaleźć o wyspie począwszy od czasu kolonizacji przez Fenicjan, zamieszkujących głównie tereny dzisiejszego Libanu. Dotarli oni aż tutaj skuszeni dużymi wówczas pokładami złota.

 

Fenicjanie przywieźli swoją religię. Największym wspomnieniem architektonicznym z tego okresu jest świątynia boga Melgarta, która z czasem przekształciła się w Sanktuarium  Heraklesa położonej w Limenas.

 

Limenas to potoczna nazwa stolicy wyspy o właściwej nazwie Thasos. Ponieważ od czasów starożytnych najlepiej było skomunikowana z lądem, o czym świadczą dwa porty morskie, do dziś widoczne spod warstwy wody morskiej, to właśnie tutaj zachowało się najwięcej zabytków. Starożytna agora, która zawsze jest trudna dla zwiedzającego, gdyż rozłożona na sporym obszarze, eksponuje kawałki murów niewiele wystających ponad poziom terenu. Szlak starożytnego Thasos zajmuje około 3 godzin, ale pozwoli zobaczyć nie tylko najważniejsze zabytki, ale też zachwycić się pięknymi krajobrazami. Nie można nie odwiedzić Muzeum Archeologicznego Thasos, którego początki były trudne, gdyż mieścił się na parterze szkoły podstawowej. Dziś jest piękne odremontowany i powiększony, a co najważniejsze jest ogromną kopalnią wiedzy o całej wyspie. Ze stolicy wyspy warto udać się promem do Kawali, do której do 2011 roku Thasos przynależało.

 

Wspomniany wcześniej marmur, to chluba wyspy. Oprócz turystyki, z której utrzymują się mieszkańcy, wydobywanie białego kamienia odbywa się przez cały rok. Wyjątkowo biały piasek na plażach to z całą pewnością atut, ale będąc w stolicy zobaczyć można jak każdym promem wywożone są ogromne bloki skalne.

 

Perełką Thasos jest Aliki, które słynie z pięknych plaż oraz wykopalisk archeologicznych. Zwiedzanie jest przyjemne także w upalne dni, gdyż zabytki schowane są pomiędzy drzewami lasu albo wychodzą w głąb turkusowego morza.

Powiązane linki - za chwilkę wszystkie będą aktywne