powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Dom Wenecki w Chalkidzie na Evii

Dom Wenecki w Chalkidzie na Evii

Zwiedzając Chalkidę, stolicę Evii, warto odwiedzić budynek mieszczący się niedaleko kościoła Agia  Paraskevi, zwanym "dom Vailo".

 

Prosta w kształcie, dwukondygnacyjna budowla otoczona zielenią i klimatyczną tawerną, kryje aż trzy fazy budowy: wenecką, turecką i neoklasyczną.

 

To właśnie pierwsza faza, z okresu panowania weneckiego okupanta, jest dziś najbardziej wyeksponowana. Pierwsza kondygnacja (parter) obejmuje łukowaty portyk, loggię i hol wychodzący na duży plac Agia Paraskevi.

 

Budynek Vailo wraz z kościołem Agia Paraskevi i placem między nimi, był ważnym obiektem sakralnym, centrum administracyjnym i handlowym w czasach weneckich. Był też częścią ambitnego planu odbudowy Chalkidy, w celu stworzenia nowego centrum administracyjnego, religijnego i handlowego.

 

W okresie panowania tureckiego, dom Vailo dalej był używany jako rezydencja, w wyniku czego przeszedł znaczne ingerencje, głównie we wnętrzu. Wiele z nich uległo zniszczeniu w ostatnich latach, w miarę dodawania nowych elementów, reprezentujących dominujący w okresie nowożytnym styl klasycystyczny.

 

Jakość konstrukcji i jej bezpośredni związek z metropolitalną świątynią Chalkidy sprawiają, że jest to jedna z najważniejszych i – czemu nie – najbardziej urokliwych budowli, symbol pomyślności i rozkwitu miasta w latach panowania weneckiego.


 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Dom Wenecki w Chalkidzie na Evii