powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Starożytna Eretria na Evii

W czasach starożytnych Eretria była prężnie działającym polis.

 

Dzisiejsze miasto stanowi typowy przykład stawiania nowych budowli na ruinach z poprzedniej epoki. Spacerując ulicami widziałam wykopy biegnące wzdłuż ulicy "poprzecinane" pozostałościami po obiektach z poprzednich epok.

 

Wykopaliska archeologiczne rozproszone są po całym mieście, rozciągają się od wybrzeża aż do ówczesnego akropolu, czyli wzgórza ze świątyniami. Większość zabytków udostępniona jest całodobowo i bezpłatnie. Często niestety są zaniedbane jakby "przeszkadzały" mieszkańcom w dzisiejszych czasach. Chcąc je zobaczyć, musiałam czasami przedzierać się przez chaszcze mając w efekcie mocno podrapane nogi do wysokości kolan.

 

Ale po kolei

Przyjeżdżając do Eretrii warto sprawdzić w jakich godzinach czynne jest Archeologiczne Muzeum Eretrii, wykopaliska Świątyni Apolla oraz Dom Mozaik. Zwykle tylko do godz. 15:30 z wyjątkiem wtorku, gdy są całkowicie zamknięte.

Pozostaje wówczas zwiedzanie miasta i wykopalisk otwartych całodobowo.

 

Muzeum Archeologiczne Eretrii

(oznaczone na mapie w kafelce u dołu strony numerem 26)

 

Ze względu na krótkie godziny otwarcia, trafnym wydaje się rozpoczęcie zwiedzania od niewielkiego muzeum które kryje wiele ciekawych eksponatów:

  • Do wejścia zaprasza marmurowy lew z X w. p.n.e.

  • Najbardziej okazałymi są dwie rzeźby z zachodniego frontonu Świątyni Apolla. Najsłynniejsza przedstawia Tezeusza z Antiopą. Ciekawym jest również tors Ateny z gorgonią na piersi, która stała w centralnej części tympanonu.

  • W muzeum znajduje się wiele artefaktów wydobytych w Eretrii. W V w. p.n.e. istniał tu dobrze rozwinięty przemysł garncarski. Szczególnie dużo znaleziono tu wazonów bogato zdobionych malowidłami.

  • Zwiedzając muzea często pomija się figurki niewielkich rozmiarów. Szkoda, gdyż zazwyczaj są o wiele starsze od dużych rzeźb. Przykładem jest gliniana figurka centaura z X w. p.n.e. oraz gliniana zabawka na kółkach z VIII w. p.n.e.  

  • Dobrze zachowana mozaika podłogowa przedstawiająca nereidę na koniu odkryta została w Domu Mozaiki.

 

Ciekawostką jest fakt, że najwspanialsze eksponaty znajdują się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Przykładem są słynne rzeźby z brązu przedstawiające Posejdona oraz dżokeja na koniu.

Starożytny teatr w Eretrii na Evii
Starożytny teatr w Eretrii na Evii