rekonstrukcja świątyni Artemidy na Korfu

elementy stylu doryckiego Partenonu

Świątynia Artemidy jest jednym z największych

zabytków starożytnego (nie tylko) Korfu

 

 

Wszyscy zachwycają się Partenonem, czyli świątynią Ateny na Akropolu w Atenach. Natomiast pomiędzy Partenonem a świątynią Artemidy jest dużo podobieństwa;

  • obie budowle stały na stylobacie, czyli podwyższeniu nadającemu płaską i równą powierzchnię,

  • główna komora, tzw. cela, otoczona była kolumnadą, zawsze 8 kolumn z przodu i z tyłu, oraz po 17 wzdłuż ścian podłużnych,

  • miały fryz składający się z metopów i trialiefów, oraz architraw,

  • trójkątny tympanon nadawał spadek dachu.

 

Partenon jest znacznie młodszy, gdyż jego budowę rozpoczęto w 447 r. p.n.e. a ukończono w 432 r. p.n.e., Świątynia Artemidy powstała natomiast aż w 580 r. p.n.e., jest więc o przeszło wiek starsza. Dlatego to właśnie budowla na Korfu jest pierwszą świątynią, która zawierała wszystkie elementy stylu doryckiego. Dla porównania, Partenon miał 4 kolumny w stylu jońskim. Budowla na Korfu jako pierwsza zbudowana była wyłącznie z kamienia.

 

Oczywiście świątynia Artemidy była mniejsza, nie tak pięknie rzeźbiona i nie tak bogato przyozdobiona. Posąg bogini na Korfu nie był tak ogromny i nie był ze złota i kości słoniowej, jak Atena na Akropolu. Wszystko to dlatego, że Ateny były bogatym i głównym polis. Kazały innym państwom - miastom, także Korfu, płacić sobie daniny.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Więcej informacji znajdziesz w Przewodniku po Korfu

Zwiedzanie świątyni Artemidy na Korfu

 

Świątynię odkrył Wilhelm II, cesarz niemiecki. Miał on na Korfu letnią rezydencję, tzw. Achillion.

 

Jest to piękny pałac, tłumnie i chętnie odwiedzany przez każdego turystę, wybudowany przez cesarzową Elżbietę, zwaną Sissi. Wilhelm II interesował się archeologią i grecką mitologią. Podczas wakacji spędzanych na Korfu, w czasie gdy cały świat przygotowywał się do I wojny światowej, bardzo zaangażował się w prowadzenie wykopalisk.

 

Do dziś niewiele pozostało. Z całą pewnością nic, co świadczyło by o wielkim znaczeniu świątyni. Raptem szczątki fundamentu i kilka trudnych do zdiagnozowania, szczątków ścian i kolumn. Nie mniej jednak, wystarczyło to do całkowitej rekonstrukcji architektonicznych detali budowli.

 

W Muzeum Archeologicznym na Korfu znajduje się tylny, zachodni tympanon. Wschodni, wejściowy zachował się fragmentarycznie. Trójkątna, ogromna płaskorzeźba, bo długa na 17 m, a wysoka w szczycie (kształt trójkąta) 3,18 m, przedstawia mityczne postacie. Rzeźby uznane są jako pierwsze doryckie a greckiej architekturze.

 

The New York Times opisał jako "najwspanialszy przykład archaicznej rzeźby świątynnej".

Powiązane linki