Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach

Teatr Dionizosa na południowym stoku Akropolu w Atenach

 

Kultura starożytnej Grecji uwarunkowana jest trzema okresami. Najstarszy, zwany archaicznym trwał do przełomu VI i V w. p.n.e. Po nim nastąpił czas rozkwitu kultury, zwany klasycznym który trwał do śmierci Aleksandra Wielkiego, czyli 323 r. p.n.e. Później nastąpił okres hellenistyczny , którego koniec uznaje się czas podboju Egiptu przez Rzymian, czyli w 30 r. n.e.

 

Grecki teatr ma swój pierwowzór na Akropolu w Atenach. Teatr Dionizosa stanowił wzór architektoniczny dla późniejszych teatrów greckich ale także zapoczątkował rozkwit greckiej kultury. Przyjmuje się, że powstał w VI w. p.n.e. Ale po kolei:

 

Według greckiej mitologii, Dionizos był bogiem płodności, natury i wina. Reprezentował potwierdzenie, jak dobroczynny i upajający wpływ na życie ma boski napój. Co więc bóg zabaw i uciech ma wspólnego z teatrem tym, który dziś odwiedzamy? Okazuje się, że jednak bardzo dużo.

 

Kult Dionizosa przywędrował ze wschodu około VI w. p.n.e. Religijne obrzędy, tzw. Dionizje odbywały się dwa razy w roku; na przełomie marca i kwietnia oraz pod koniec grudnia. Święto rozpoczynała uroczysta procesja prowadzona przez jednego z mieszkańców ubranego w skórę kozła. Śpiewał pieśni ku czci boga i nawał pozostałym rytm i melodię. Następnie odtwarzał role dla publiczności. Z czasem wprowadzono na scenę drugiego i trzeciego aktora.

 

Wspomniany wyżej ubiór w skórę kozła ma znaczenie. W języku greckim oznacza tragos. Od tego słowa powstała "tragedia", czyli obok komedii i dramatu, jeden z trzech podstawowych gatunków dramatu.

 

W trakcie świąt organizowano zawody dramatyczne i komediowe. Zwycięstwo w konkursie dawało sławę i szacunek wśród ludności. Najwybitniejsi tragediopisarze to Ajschylos, Sofokles i Eurypides. Wykorzystywali oni wątki związane z mitologią, polityką czy moralnością ludzką. Wśród komediopisarzy wyróżnił się Arystofanes, który w sztukach komediowych skupiał sie na ówczesnej teraźniejszości.

 

Miejsce teatru nie jest przypadkowe. Nisko ułożona scena i widownia na zboczu akropolu umożliwiły dobrą widoczność wszystkim zebranym. Początkowo ludność siadała na drewnianych ławach. Z czasem teatr zbudowano jako kamienny z budowlami, po których dziś nie ma śladu. Warto więc przyjrzeć się tablicy, na której znajduje się wizualizacja miejsca sprzed wielu wieków.

 

Dziś z Teatru Dionizosa niewiele zostało. Posadzka półokrągłej widowni i kilka rzędów widowni. Siedzenia wyraźnie wskazują, że inne były dla zamożnych i wpływowych gości, inne dla pospólstwa. Na niektórych zachowały się wyryte napisy wskazujące dla kogo były przeznaczone.

 

Warto wiedzieć, że teren przed teatrem, który całkowicie pomijany jest dziś przy zwiedzaniu Akropolu, to dawna Świątynia Dionizosa.

Więcej informacji znajdziesz w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach

Powiązane linki