nie były łatwe. Ateńczycy wiedzą, że nałożone po sobie epoki: klasycznej czy hellenistycznej greki, dalej okresu bizantyjskiego, tureckiego czy nowożytnego, wykluczają się wzajemnie. Z czasem bowiem kolejne warstwy ziemi nakładają się na siebie co powoduje, że dosłownie metr na metrze istnieją budowle z następujących po sobie epok. Greccy archeologowie muszą więc wiedzieć, przed przysłowiowym wkopaniem łopaty, czego mają szukać.
Wiadomo bowiem, że w XIX w. n.e. istniały tu budynki wojskowe. Zastanawiano się, co wyeksponować; gimnazjon i militarny charakter miejsca, czy Lykeion jako dorobek Arystotelesa. Po wielu sporach toczonych w mediach, badań wśród mieszkańców Aten, zdecydowano się na odkrycie szkoły a muzeum wojny wybudowano dwieście metrów dalej.
Platon, nauczyciel Arystotelesa założył w Atenach Akademię będącą szkoła filozoficzną. Arystotelesowi przyznaje się natomiast, że w swojej szkole wolał prowadzić nauki konkretne; humanistykę i przyrodoznawstwo. Uznaje się więc, że Lykeion stanowi pierwowzór dzisiejszego liceum, szkoły kształcącej młodzież.
Terenem przylegającym do szkoły Arystotelesa jest ogród i muzeum bizantyjskie. Wejście do muzeum wymaga dodatkowej opłaty. Obejmuje ikony i inne eksponaty z okresu od III do XX w. n.e. zebrane z całej Grecji. Ogród natomiast stanowi miłe miejsce także dla osób mniej zainteresowanych sztuką. Wśród klimatycznych alejek dosłownie tonących w zieleni, można nie tylko odpocząć w eleganckiej kawiarence ale i pospacerować.
Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach
Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.
Proszę o niewiele, o polubienie 😇
bujnie rosnące tu drzewa dawały cień podczas upalnego lata. O ile bowiem Ateny cierpiały na brak wody pitnej, o tyle bliskość starożytnej rzeki Illisos sprawiało, że gleba w tym miejscu była urodzajna.
Wiadomo, że w V w. p.n.e. istniał tu Gimnazjon, czyli miejsce w którym odbywały się ćwiczenia gimnastyczne czy nawet wojskowe. Główną budowlę stanowiła palestra, a więc szkoła zapasów i boksu. Obiekt taki w tamtych czasach budowany był wg jednolitej architektury we wszystkich miastach, w których odbywały się igrzyska. Była to prostokątna budowla okalająca otwarty dziedziniec, na którym latem odbywały się ćwiczenia. W chłodne lub deszczowe dni zajęcia gimnastyczne prowadzone były w salkach schowanych w portyku okalającym dziedziniec.
Uznaje się, że architektura palestry sprzyjała nie tylko młodzieży w ćwiczeniach sportowych, ale także osobom starszym w dysputach filozoficznych. Mężczyźni lubili rozprawiać przechadzając się w niewielkich grupkach. W gimnazjonie można było godzinami rozmawiać spacerując na otwartej przestrzeni czyli dziedzińcu, wokół niego w portyku dającym cień lub zabezpieczenie przed deszczem, albo w salach gdy dni były chłodniejsze.
powiązane linki