nieprzypadkowo nazwę ma bardzo zbliżoną do Narodowego Muzeum Archeologicznego. Bowiem chociaż turyści zwiedzają słynny Akropol, oraz zabytki w centrum stolicy Grecji i wspomniane wcześniej muzeum, do Muzeum Historycznego raczej nie trafiają. A jest to niezwykle ważne miejsce dla wszystkich Greków. Co więcej, uczniowie mają tu, dokładnie tak samo jak w Narodowym Muzeum Archeologicznym, obowiązkowe lekcje historii.
powstało w 1882 roku. Data związana jest z pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym. Wygłoszony wówczas apel do bojowników i ministerstw, poruszył serca całego narodu. W niedługim czasie rodziny poległych w rewolucji 1821 r. oraz Ministerstwo Wojny i Marynarki wojennej, przekazały eksponaty w których były w posiadaniu, a które związane były z walkami wyzwoleńczymi.
zgodnie z Ministerstwem Kultury i Sportu, był pierwszym miejscem w którym, po odzyskaniu niepodległości w 1830 roku, gromadził się sejm i senat. Minęło jednak kilka lat, gdyż dopiero w 1858 rozpoczęła się budowa, która ukończona została w sierpniu 1875 roku. W wybudowanym przez francuskiego architekta i dzięki wsparciu królowej Amelii, 11 sierpnia 1875 roku, oficjalnie rozpoczął swoje obrady senat.
W 1935 roku parlament przeniósł się do dzisiejszej siedziby, przy placu Syntagma. Dwa lata później budynek oficjalnie został przekazany został Towarzystwu Historyczno - Etnologicznemu.
Niestety, II wojna światowa pokrzyżowała plany. W przeddzień oficjalnych nalotów, wszystkie eksponaty zostały starannie zapakowane i schowane w prywatnych mieszkaniach i w piwnicy Politechniki Ateńskiej.
Koniec wojny to nie tylko tzw. eldorado. Ogrom nieszczęść związanych z utratą bliskich oraz ruinami po wielu bombardowaniach, zmusił Towarzystwo do oddania budynku w celu utworzenia "domu biednych dziewcząt".
Rok 1960 uznaje się dopiero jako otwarcie Narodowego Muzeum Historycznego w Dawnym Parlamencie Grecji.
najczęściej zaczyna się od miejsca ówczesnych obrad. Sala przystosowana jest do zajęć szkolnych, dlatego można tu wrócić w każdej chwili wolnej od uczniów. Miłe jest to, że każdy eksponat jest opisany interaktywnymi tablicami wyposażonymi w różne języki (niestety, nie w j. polski).
to Theodoros Kolokotronis na koniu, przywódca rewolucji w 1821 roku. Dlaczego akurat on? Był greckim generałem i przywódcą wojny o niepodległość w latach od 1821 do 1829 przeciwko Imperium Osmańskiemu. Jako wybitnie zasłużona postać dla odzyskania niepodległości, pochowany leży na pierwszym cmentarzu ateńskim.