PL

PL

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl


 

Stadion Panatenajski w Atenach

to Theodoros Kolokotronis na koniu, przywódca rewolucji w 1821 roku. Dlaczego akurat on? Był greckim generałem i przywódcą wojny o niepodległość w latach 1821 ÷ 1829 przeciwko Imperium Osmańskiemu. Jako wybitnie zasłużona postać dla odzyskania niepodległości, pochowany leży na pierwszym cmentarzu ateńskim. 

Statua przed wejściem do muzeum

najczęściej zaczyna się od miejsca ówczesnych obrad. Sala przystosowana jest do zajęć szkolnych, dlatego można tu wrócić w każdej chwili wolnej od uczniów. Miłe jest to, że każdy eksponat jest opisany interaktywnymi tablicami wyposażonymi w różne języki (niestety, nie w j. polski). 

Zwiedzanie Narodowego Muzeum Historycznego

zgodnie z Ministerstwem Kultury i Sportu,  był pierwszym miejscem w którym, po odzyskaniu niepodległości w 1830 roku, gromadził się sejm i senat. Minęło jednak kilka lat, gdyż dopiero w 1858 rozpoczęła się budowa, która ukończona została w sierpniu 1875 roku.  W wybudowanym przez francuskiego architekta i dzięki wsparciu królowej Amelii,  11 sierpnia 1875 roku, oficjalnie rozpoczął swoje obrady senat.

W 1935 roku parlament przeniósł się do dzisiejszej siedziby, przy placu Syntagma. Dwa lata później budynek oficjalnie został przekazany został Towarzystwu Historyczno - Etnologicznemu. 

Niestety, II wojna światowa pokrzyżowała plany. W przeddzień oficjalnych nalotów, wszystkie eksponaty zostały starannie zapakowane i schowane w prywatnych mieszkaniach i w piwnicy Politechniki Ateńskiej.

Koniec wojny to nie tylko tzw. eldorado. Ogrom nieszczęść związanych z utratą bliskich oraz ruinami po wielu bombardowaniach, zmusił Towarzystwo do oddania budynku w celu utworzenia "domu biednych dziewcząt".

Rok 1960 uznaje sie dopiero jako otwarcie Narodowego Muzeum Historycznego w Dawnym Parlamencie Grecji.

Dawny Parlament w Atenach

powstało w 1882 roku. Data związana jest z pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym. Wygłoszony wówczas apel do bojowników i ministerstw, poruszył serca całego narodu. W niedługim czasie rodziny poległych w rewolucji 1821 r. oraz Ministerstwo Wojny i Marynarki wojennej, przekazały eksponaty w których były w posiadaniu, a które związane były z walkami wyzwoleńczymi.

Towarzystwo Historyczno - Etnologiczne Grecji

nieprzypadkowo nazwę ma bardzo zbliżoną do Narodowego Muzeum Archeologicznego. Bowiem chociaż turyści zwiedzają słynny Akropol, oraz zabytki w centrum stolicy Grecji i wspomniane wcześniej muzeum, do Muzeum Historycznego raczej nie trafiają. A jest to niezwykle ważne miejsce dla wszystkich Greków. Co więcej, uczniowie mają tu, dokładnie tak samo jak w Narodowym Muzeum Archeologicznym, obowiązkowe lekcje historii.

Narodowe Muzeum Historyczne w Atenach

Keramejkos

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Więcej informacji znajdziesz w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach

Powiązane linki