więcej na stronie: PLAŻE Krety

więcej na stronie: PLAŻE Krety

więcej na stronie: PLAŻE Krety

więcej na stronie: PLAŻE Krety

więcej na stronie JASKINIE na Krecie

więcej na stronie: CHANIA na Krecie

więcej na stronie: Pałac w FESTOS

Ciekawe miejsca na Krecie

Nieprzypadkowo Kreta jest najbardziej obleganą przez turystów grecką wyspą. Zabytków jest tu tak dużo, że dwa tygodnie zwiedzania to zdecydowanie mało. Można tu wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać nowe miejsca.

Zapraszam do lektury:

Minojskie pałace na Krecie

 

Wczytując się w grecką mitologię, Zeus sprowadził na Kretę piękną księżniczkę, z którą miał trzech synów: Minosa, Radamantysa i Sarpedona. Każdemu dostał kawał ziemi i piękny pałac w którym królował.

Malia jest nie tylko dobrym punktem noclegowym dla młodych. Są tu wykopaliska archeologiczne pałacu należącego niegdyś do jednego z trzech synów króla Olimpu, czyli Zeusa.

Mimo wielu zniszczeń, wykopaliska w Fejstos są w dobrym stanie. Ruiny ukazane są zwiedzającym dokładnie tak, jak je odkopano. Nie próbowano odtwarzać wnętrz czy kolorów i nie ma tu  masy  turystów.

starożytne metropolie na Krecie

 

Na Krecie dosłownie stąpa się po zabytkach. Okazuje się, że kilka wieków p.n.e. było tu kilka miast, które walczyły ze sobą o władzę nad wyspą, o dominację, bogactwa ale i wpływy w niebiosach. Dziś, dzięki archeologom możemy wszystko to zwiedzić, zobaczyć i dowiedzieć się...

W Apterze odbyła się mitologiczna walka między Muzami a Syrenami. Tylko legenda? Nawet jeśli, to ma wpływ na dzisiejsze postrzeganie bóstw. Niezależnie, architektura budowli może zadziwić niejednego współczesnego budowniczego.

Mimo wielu zniszczeń, wykopaliska w Lato są w dobrym stanie. Ruiny ukazane są zwiedzającym dokładnie tak, jak je odkopano. Nie próbowano odtwarzać wnętrz czy kolorów i nie ma tu  masy  turystów.

miasta Krety

 

obfitują w zabytki i muzea ale skłaniają do przespacerowania. Pełne są bowiem klimatycznych uliczek tonących w bujnie kwitnących roślinach. 

Stolicą wyspy jest Heraklion. Wg wielu brak mu klimatu. Nie zgadzam się z tą opinią; jest tu bogate w zabytki Muzeum Archeologiczne i kilka ciekawych historycznie miejsc. Deptak prowadzący do portu obfituje w sklepiki, tawerny i roslinność.

więcej na stronie: RETHIMNO na Krecie

Rethimno jest małym miasteczkiem z prawdziwą kreteńską duszą.  Tu nawet pies jest rozpoznawalny. Jest tu też kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Margarites to miasteczko, do którego przyjeżdżają wycieczki fakultatywne. Dlatego warto odwiedzić je popołudniu. Dlaczego warto? Bo nigdzie nie kupicie piękniejszej pamiątki.

W latach 60 - tych XX w. pasterz, który każdego dnia pasł tu, w Armeni  owce, przypadkowo natknął się na dziwne grobowce. Okazało się, że jest to cmentarz, który archeologom wniósł wiele wiedzy o życiu ludzi w czasach starożytnych.

ciekawe miejsca, które warto odwiedzić

Kreta obfituje w ciekawe miejsca do których nie docierają wycieczki fakultatywne. Co więcej, mało osób o nich wie. Lubię je, gdyż czuję się wtedy odkrywcą. 

W niepozornej wsi Potamida znajdują się dziwne twory skalne, nazywane "Grecką Kapadocją". Określenie to nie jest przypadkowe, gdyż kształtem faktycznie przypominają skały z tureckiej krainy

Dosłownie kilka km na południe od Knossos, znajduje się wenecki akwedukt z II w. n.e. Ciekawostką jest fakt, że woda dostarczana ze źródła płynęła także tunelem wydrążonym w skale.

Starożytna metropolia Ancient Lappa skrywa grobowce ukryte w skale. Wszystko w otoczeniu bujnej roślinności, gdyż jest to teren obfitujący w naturalne źródła, nawet w środku upalnego lata.

najciekawsze jaskinie

Kreta obfituje w jaskinie. Pozwoliłam sobie wymienić poniżej trzy - czyli te, które mnie urzekły; historią, mitologią lub czymś zupelnie innym.

więcej na stronie JASKINIE na Krecie

Jaskinia Dikte, czli ta, w której zgodnie z grecką mitologią urodził się Zeus. Każdego dnia przyjeżdża tu bardzo dużo turystów, nic dziwnego, warta jest trudu wejścia i zobaczenia.

Wśród klasztorów na płw. Akrotirii znajduje się jaskinia niedźwiedzia. Faktycznie, kamienna postać przy wodopoju przypomina to zwierzę. Okazuje się, że dawno temu niedźwiedź był czczony. Dzięki ukrytej legendzie, jaskinia połączyła odległe czasy ze współczesnością.

Grecja wiele lat była krajem poddanym. Okupant był bezlitosny także dla religii, która dla dla mieszkańców Krety jest niezwykle ważna. Jaskinia Melidoni jest nie tylko urokliwa, skrywa bardzo krwawą tajemnicę.

Chania jest drugim co do wielkości miastem Krety. Chociaż nie ma tu wielu zabytków, jest niezwykle klimatyczna. Turyści uwielbiają Chanię, szczególnie port, najlepiej póżnym wieczorem.

Kilka wieków p.n.e. Olous było bogatym miastem portowym. Niestety, trzęsienie ziemi spowodowało obsunięcie się poziomu terenu. Dziś, spacerując brzegiem morza, można dostrzec zarysy murów.

Pałac minojski w Knossos sięga 2 000 r. p.n.e... Architektura zadziwia współczesnych budowniczych. Jest to obowiązkowe miejsce każdego turysty. Trzeba się więc liczyć z tym, że zwiedzanie odbywa się wśród tłumu ludzi z całego świata. 

wąwozy

Dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie, przejście wąwozu jest miłą alternatywą. Kreta obfituje w wąwozy; o różnej długości, czyli można wybierać w zależności od kondycji. Jedno jest pewne, trzeba mieć zawsze odpowiednie obuwie.

Samaria jest najdłuższym wąwozem na Krecie udostępnionym dla pieszej turystyki. Całkowita długość to 18 km, z czego otwartych jest 16. Nazwa pochodzi od wioski Samaria, w której w małej cerkwi zachowały się XIV - wieczne freski.

Wawóz Imbros nie jest tak tłumnie oblegany, a równie spektakularny. Jego długość to 8 km. W kulminacyjnym miejscu, skały o wysokości 300 m oddalone są od siebie o 1,6 m. Na turystach robi to ogromne wrażenie.

Jadąc kanionem Kotsifou warto zatrzymać się na chwilkę w uroczym, małym kościółku Agios Nikolaos. Trzeba też szybko reagować, by nie przeoczyć momentu, gdy skały bardzo zbliżają się do siebie, bo szybko wracają do bezpiecznej odległości.

Most Aradena łączy szczyty nad wąwozem o tej samej nazwie. Most jest uwielbiany szczególnie przez młodych Greków. Odbywają się tu bowiem bardzo spektakularne skoki na Bungee.

plaże na Krecie

Greckie plaże najczęściej są kamieniste, co bardzo utrudnia opalanie na ręczniku. Zawsze jednak woda jest bardzo czysta i ciepła. Tu o pogodę nie trzeba się martwić. Kilka plaż jest wyjątkowych; Balos, Elafonissi, Matala, Vai i Preveli. Każda z nich jest inna i inaczej cudowna.

Plaża Balos to wizytówka Krety. Chętnie fotografowana, znajduje się na widokówkach i wszelkich przewodnikach. Nic dziwnego, zachwyca każdego.

Plaża Vai jest najbardziej wysuniętą plażą na wschód wyspy. Można poczuć się tu jak na Karaibach, gdyż palmy wyrastają wprost z piasku.

Plaża Elafonissi słynie z cudnego, różowego piasku. Kolor nadają maleńkie morskie żyjątka i muszelki bardzo mocno rozdrobnione. Istnieje też legenda związana z plażą.

Plaża Matala mocno powiązana jest z mitologią grecką. Wg legendy to tutaj Zeus, pod postacią białego orła, przyleciał z uprowadzoną piękną księżniczką Europą. Plaża słynie ze skały, w której można pooglądać katakumby.

Plaża Preveli znajduje się w miejscu gdzie rzeka Megapotamos wpada do morza Libijskiego. Tutaj też kończy się głęboki wąwóz. Szczyci się pięknymi palmami. Gaj jest urokliwy, warty pospacerowania i zrobienia sobie sesji zdjęciowej.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Powiązane linki

więcej na stronie: Pałac w KNOSSOS

więcej na stronie: Pałac w FESTOS

więcej na stronie: Pałac w MALIA

więcej na stronie: APTERA

więcej na stronie: LATO na Krecie

więcej na stronie: OLOUS na Krecie

więcej na stronie: ARMENI na Krecie

więcej na stronie: HERAKLION na Krecie

więcej na stronie: MARGARITES na Krecie

więcej na stronie: WĄWOZY na Krecie

więcej na stronie: WĄWOZY na Krecie

więcej na stronie JASKINIE na Krecie

Wąwóz Kourtaliotiko jest zdobywany samochodem. Jego nazwa pochodzi od silnego wiatru, kourtala. Faktycznie, już samo otwarcie drzwi samochodu, to nie lada wyzwanie. Niedaleko od parkingu, jest śliczny biały kościółek przyklejony do skały.

więcej na stronie: WĄWOZY na Krecie

więcej na stronie: WĄWOZY na Krecie

więcej na stronie: POTAMIDA na Krecie

więcej na stronie: Ancient Lappa

więcej na stronie: mniej znane na Krecie

więcej na stronie: WĄWOZY na Krecie

więcej na stronie: PLAŻE Krety